Aktualności

Wizyta strażaka w szkole.

Starszy Kapitan Dariusz Kałużny przeprowadził szkolenie na temat zachowania w trakcie pożaru oraz bezpieczeństwa podczas zabaw zimą. Dziękujemy Panie Dariuszu .

26 Finał WOŚP

Dziś nasi uczniowie wspólnie z Sztab WOŚP w Łagowie Lubuskim kwestowali w Sieniawie na rzecz 26 Finału WOŚP. Mieszkańcom Sieniawy gorąco dziękujemy z wsparcie szczytnego celu jakim jest pomoc noworodkom.
Dziękujemy naszym wolontariuszom :
Oliwii, Martynie, Indze, Wiktorii, Zuzannie, Jakubowi, Mateuszowi oraz Oskarowi. Szkoła jest z Was dumna. Gorąco dziękujemy pani Joanna Kozieł za wsparcie i pomoc.

PRACOWITY GRUDZIEŃ W SAMORZĄDOWEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ I ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM W SIENIAWIE

Grudzień to pracowity miesiąc nie tylko w domu, ale również i w naszej sieniawskiej szkole.

Już pod koniec listopada nasze przedszkolaki rozpoczęły akcję: ,,Zbiórka dla Burka”. Starsi uczniowie nie chcieli być gorsi, więc również zorganizowali akcję: ,,Pomóż zwierzętom przetrwać zimę!”. Podczas tych akcji udało się zebrać dużą ilość karmy dla psów i kotów, ciepłe koce oraz inne przybory niezbędne do opieki nad zwierzętami. Zebrane dary zostały zawiezione do schroniska dla zwierząt w Świebodzinie. Cieszymy się, że choć w małym stopniu możemy pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom.

Od początku roku dzieci uczestniczą w różnych formach zajęć pozalekcyjnych, m. in. w kółku teatralnym, bibliotecznym, gitarowym, matematycznym. Poza tym uczniowie biorą udział w treningach biegowych Szkolnego Klubu Biegacza „ WICHER SIENIAWA” oraz ćwiczą swoją sprawność fizyczną na zajęciach kółka gimnastycznego. Zajęcia sportowe odbywają się w ramach realizacji programu „Trzymaj Formę” w którym kolejny rok bierzemy udział.

Wigilia

Piątek- 22 grudnia- był niezwykłym dniem w naszej szkole. W tym dniu uczniowie zamiast książek i zeszytów przynieśli pyszne dania wigilijne przygotowane przez naszych niezastąpionych rodziców.

Wigilię rozpoczęły jasełka w wykonaniu dzieci klas starszych. Tegoroczne przedstawienie różniło się nieco od tych tradycyjnych jasełek, ponieważ uczniowie pod opieką p. Marii Tyliszczak i p. Jolanty Jakubiak przygotowali misterium bożonarodzeniowe. Po obejrzeniu inscenizacji wszyscy zasiedli do uroczystej, wigilijnej wieczerzy, podczas której nie zabrakło przełamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń i wspólnego kolędowania.

Ten radosny i uroczysty dzień zakończył się Świąteczną Loterią Fantową, zorganizowaną przez nauczyciela wychowania przedszkolnego p. Małgorzatę Augustynowicz oraz rodziców . Loteria cieszyła się wielkim powodzeniem, ponieważ nie było pustych losów i każdy uczestnik został obficie obdarowany. Więcej fotografii w galerii.

ŚWIĘTO NASZYCH GÓRNIKÓW

Jak każdego roku pamiętaliśmy o Barbórce. 4 grudnia delegacja naszych uczniów wraz z p.Dyrektor Iwoną Muchą udała się do Dyrekcji „KWB Sieniawa” z serdecznymi życzeniami i małym upominkiem.

Natomiast w niedzielę – 10 grudnia w kościele parafialnym w Sieniawie odbyła się uroczysta Msza święta. Oczywiście w czasie Mszy nie zabrakło występu naszych dzieci, przygotowanych przez ks. Grzegorza Janusza. Uczniowie popisali się znajomością gwary ludowej i po śląsku złożyli życzenia wszystkim Górnikom, nie tylko tym pracującym, ale również emerytom oraz przekazali mały upominek przygotowany własnoręcznie przez przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego w Sieniawie.

Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Przed kiermaszem, dzieci własnoręcznie wykonały pierniczki. Jak widać z pełnym zaangażowaniem .
O piękne opakowania zadbały panie Maria i Anna, opiekunki SU.

Wizyta policjanta.

Tematem pogadanki była cyberprzemoc. Dzieci dowiedziały się gdzie szukać pomocy gdy jest się ofiarą cyberprzemocy i jakie grożą konsekwencje dla autorów przemocy w internecie. Panu policjantowi dziękujemy .

Dzień Chłopaka 29 września 2017 roku w przedszkolu

W tym szczególnym dniu 29 września, witamy serdecznie każdego chłopaka. Dzisiaj święto Wasze, dzień życzeń i prezentów.

Już od najmłodszych lat dzieci przedszkolne uczą się, aby pamiętać o ważnych uroczystościach, które będą im towarzyszyły przez całe życie. Jedną z takich uroczystości jest „Dzień Chłopaka”. W tym wyjątkowym dniu rodzice wraz z dziewczynkami z przedszkola przygotowały poczęstunek oraz niespodziankę dla chłopców. Podczas uroczystości zaśpiewano chłopcom „sto lat” i wręczono słodkie upominki. Wszystkie dzieci wzięły udział w różnych konkurencjach sprawnościowych i zabawie muzycznej podczas, której chłopcy uzyskiwali miano dżentelmena przedszkolnego.

M.A

Pasowanie na przedszkolaka 2017

Dnia 13 października 2017 roku swoją pierwszą uroczystość przeżyły najmłodsze przedszkolaki, które dołączyły do grupy przedszkolnej oraz starszaki czyli dzieci, które już wcześniej uczęszczały do przedszkola. Zarówno maluszki jak i starsze przedszkolaki wspólnie zaprezentowały przed zgromadzona publicznością przygotowany montaż słowno-muzyczno-taneczny. Podczas występu dzieci pokazywały swoje umiejętności przedszkolne i aktorsko-taneczne, które nabyły podczas zajęć przedszkolnych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Augustynowicz. Po występie maluszki oraz starszaki zostały uroczyście pasowane na przedszkolaka i zerówkowicza za pomocą czarodziejskiego ołówka. Uroczystego pasowania dokonała Pani Dyrektor Iwona Mucha wraz z wychowawczynią. Wszystkie dzieci otrzymały na pamiątkę pasowania dyplomy oraz rożki obfitości przygotowane przez rodziców dzieci.

M.A

Wizyta pielęgniarki w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi

Trzynastego listopada 2017 roku Pani Beata Ogrodnik pielęgniarka, w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi zapoznała dzieci przedszkolne z prawidłowym odżywianiem pt. „Śniadanie daje moc” oraz „Pij wodę oraz naturalne soki a będziesz zdrowy”. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak robić naturalne soki z warzyw i owoców. Odbyła się również wspólna degustacja własnoręcznie robionych soków. Pani pielęgniarka zapoznała również dzieci na czym polega praca pielęgniarki i jak można nią zostać. Po spotkaniu wspólnie z dziećmi ustalono, że piątek jest „dniem świeżych owoców i warzyw”. W ten sposób wspólnie z rodzicami przedszkolaków wyrabiamy zdrowe nawyki żywieniowe już od przedszkola. W ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego „Moje dziecko idzie do szkoły”.

M.A

Wizyta profesjonalnego nauczyciela tańca w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi

Podczas listopadowego cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi dnia 15 listopada 2017 roku nasze przedszkole odwiedził profesjonalny nauczyciel tańca. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy dzieci o ciekawe zawody. Pan Wiktor opowiedział dzieciom o swojej pracy i wspólnie z przedszkolakami zatańczył kilka układów tanecznych. Dzieci dobrze bawiły się podczas spotkania i nauczyły się kroków samby. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały za wspaniałe zajęcia i podarowały dla Pana Wiktora prace plastyczne.

M.A

Dzień życzliwości

Dnia 21 listopada 2017 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Sieniawie wzięły udział w przedszkolnym dniu życzliwości. Podczas tego dnia dzieci dowiedziały się na podstawie scenek sytuacyjnych oraz zabawy w dramę jakich należy używać słów, które są życzliwe i sprawiają wszystkim przyjemność oraz świadczą o dobrym wychowaniu. Wszyscy wspólnie stworzyli drzewo życzliwości, które zawsze owocuje. Drzewo życzliwości najmłodsze dzieci zaprezentowały na wspólnym spotkaniu przedszkolno-szkolnym ludzi życzliwych uczniom w szkole podstawowej.

M.A

List do Świętego Mikołaja i wizyta listonosza w przedszkolu

Dnia 29 listopada przedszkolaki wraz z wychowawczynią napisały list do Świętego Mikołaja. W liście zawarły życzenia dla solenizanta z okazji jego imienin, a także namalowały pomysły na prezenty dla swoich bliskich. Przedszkolaki z pomocą nauczyciela wyszukały za pomocą łącza Internet adresu do Świętego Mikołaja i wspólnie zaadresowały kopertę oraz nakleiły znaczek. List przekazano do wysłania dla Pani Listonosz, która w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi odwiedziła nasze przedszkole. Podczas odwiedzin dzieci zapoznały się z zawodem listonosza zadając dla gościa pytania. Na zakończenie dzieci podziękowały dla Pani listonosz za wizytę ofiarowały dla gościa rysunki.

M.A

Dzień Pluszowego Misia

1 grudnia w przedszkolu w Sieniawie dzieci przedszkolne obchodziły święto „Pluszowego Misa”. Każde dziecko w tym dniu przyniosło do przedszkola ulubionego misia. Podczas zajęć odbyła się prezentacja misiów. Każde dziecko opowiadało historię swojego misia. Wszystkie misie były bardzo ładne niektóre nawet wielopokoleniowe, ale wszystkie bardzo przytulne.

M.A

Dzień otwarty w przedszkolu pt.: „Wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu”

Dnia 6 grudnia, odbył się dzień otwarty w przedszkolu. Podczas tego tak oczekiwanego przez dzieci dnia, w którym wzięli udział również rodzice, młodsze rodzeństwo i dzieci z poza przedszkola. Celem zajęć była integracja dzieci z rodzicami oraz udział w zabawach integracyjnych. W trakcie wesołej zabawy dzieci usłyszały dzwonek i już wiedziały, że nadchodzi Święty Mikołaj oraz jego pomocnik w osobie Pani Danusi. Gość w siwej brodzie obdarował dzieci prezentami oraz zaprosił wszystkich do wspólnego zdjęcia. W podziękowaniu dzieci wraz z panią wychowawczynią i panią Danusią oraz rodzicami zaśpiewali piosenkę dla Mikołaja w podziękowaniu za prezenty. Dzień ten był bardzo radosny. Odbył się również quiz wiedzy o Mikołaju i tematyce zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

M.A

Indywidualny konkurs plastyczny pt. Patronka Górników”

Dnia 20 listopada ogłoszono indywidualny przedszkolno-szkolny konkurs plastyczny, w którym wzięły udział chętne dzieci przedszkolne oraz uczniowie szkoły podstawowej. Trzydziestego listopada wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie prac z przyporządkowanymi do nich numerami. Dzieci, uczniowie oraz nauczyciele wzięli udział w wyborze najładniejszej pracy. Po zliczeniu głosów komisja wytypowała laureatów konkursu.

Oto laureaci konkursu plastycznego pt. Patronka Górników”:

1 miejsce – Aleksandra Tyliszczak (przedszkole)

2 miejsce – Oskar Sochacki (kl. V)

3 miejsce – Dominik Sochacki (przedszkole)

Gratulujemy!

Zwycięska praca została oprawiona i wraz z życzeniami przekazana przez dzieci z SSP i OP w Sieniawie na ręce prezesa KWB „Sieniawa” podczas uroczystej Barbórkowej Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem NMP w Sieniawie.

M.A

Jak zostać wolontariuszem?

Dnia 2 listopada dzieci przedszkolne wzięły udział w zbiórce plastikowych nakrętek na „wózek inwalidzki dla Tymka”. Odbyła się również „zbiórka dla Burka” karmy, kocyków i zabawek dla zwierząt przebywających w schronisku dla zwierząt. Celem zbiórki było pokazanie dzieciom przedszkolnym, że należy pomagać bezinteresownie chorym i potrzebującym naszej pomocy ludziom, ale także porzuconym i chorym zwierzętom znajdującym się w schronisku.

M.A

W dniu wczorajszym odwiedziliśmy Powiatową Stację Sanitarno -Epidemiologiczną w Świebodzinie. Wzięliśmy udział w szkoleniu dla koordynatorów programu Trzymaj Formę. W części głównej szkolny koordynator P. Biskup przeprowadził prezentację multimedialną realizacji programu w naszej szkole. Następnie najlepsze gimnastyczki naszej szkoły Martyna i Dagmara wykonały układ gimnastyczny. Wypadł świetnie. Prezentacja jest dostępna na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do obejrzenia.

W krainie muzyki.

Odwiedziny filharmonii w roku szkolnym 2017/2018 sponsorowane są przez Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa. Serdecznie dziękujemy.

Uczymy się życzliwości!

Dnia 21 listopada 2017 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Celem naszej akcji było promowanie pozytywnych postaw w relacjach międzyludzkich oraz szerzenie dobra i wzajemnej pomocy.

W tym dniu nasza szkoła stała się bardziej wesoła i kolorowa. Wszędzie pojawiły się napisy ,,czarodziejskich” słów,
a w związku z tym wytworzyła się magiczna atmosfera. Pojawiło się mnóstwo uśmiechów, serdeczności i uprzejmości. Każdy z nas mógł napisać serdeczne pozdrowienie dla swojego kolegi czy koleżanki lub wpisać się na listę życzliwych uczniów. Poza tym samorząd szkolny z pomocą opiekunek, p. A. Dziurli i p. M. Tyliszczak, przeprowadził plebiscyt na ŻYCZLIWEGO UCZNIA 2017/2018.

Ten zaszczytny tytuł zdobyła Martyna Wysocka- ucz. kl. VII.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Opr. M. Tyliszczak

Wycieczka do Międzyrzecza

Wycieczka do teatru na przedstawienie Królowa Lodu oraz do muzeum w Międzyrzeczu.

Promujemy zdrowie.

Wczoraj w szkole przeprowadzono warsztaty żywieniowe. Tematem było II śniadanie oraz własnoręcznie zrobione soki i napoje. Gościem spotkania była pielęgniarka która w fachowy sposób przedstawiła fakty dotyczące żywienia i wpływu II śniadania na rozwój dziecka. Następnie dzieci własnoręcznie przygotowały i kosztowały naturalne soki. Sok Daje Moc.
Trzymamy Formę z sokiem owocowym.

Skopiowano z samorządowa szkoła podstawowa i oddział przedszkolny w…

Obchody Dnia Niepodległości rok 2017.

Uroczysty apel został poprzedzony projekcją krótkiego filmu historycznego. Następnie odbyła się akademia połączona ze śpiewem pieśni patriotycznych i wręczeniem nagród za prace plastyczne wykonane z okazji dnia 11 Listopada. Apel przygotowały panie M. Grobelna~Rysop i Jolanta Jakubiak. W rolach głównych wystąpili niezastąpieni uczniowie. Brawo dla wszystkich!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Dnia 4 września 2017 roku w SSP i OP w Sieniawie na głównym holu szkoły zgromadziły się dzieci przedszkolne, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 dokonała Pani dyrektor Iwona Mucha. Po przemówieniu Pani dyrektor przedstawiła wszystkich nauczycieli, następnie dzieci przedszkolne, uczniowie i wychowawcy udali się do przedszkola i sal lekcyjnych.

W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim przedszkolakom, uczniom i nauczycielom wielu sukcesów i zadowolenia w nauce i pracy.

M.A

„Dni Sieniawy” już za nami

Dziękujemy mieszkańcom i gościom za przybycie i tworzenie miłej atmosfery.

Dziękujemy uczniom za piękne występy, sponsorom za okazaną pomoc finansową i rzeczową, wolontariuszom za pracę w przygotowaniu imprezy.

Organizatorzy

WIECZÓR MITOLOGICZNY 2016

Dnia 28 kwietnia 2016r. w naszej sieniawskiej szkole odbył się WIECZÓR MITOLOGICZNY, przygotowany przez uczniów kl. V i IV pod kierunkiem polonistki p. Marii Tyliszczak. To niecodzienne spotkanie odbywa się w naszej szkole już tradycyjnie od wielu lat. Przeznaczone jest dla rodziców i rodzin uczniów w/w klas oraz zaproszonych gości.

W tym roku szkolnym uczniowie klasy V i IV przedstawili krótką miniaturę teatralną pt. ,,Demeter i Kora” i przenieśli widzów w mitologiczny świat bogów starożytnej Grecji. Obok sztuki uczniowie zaprezentowali rodzicom jeden z najpopularniejszych tańców greckich- ,,Grek Zorbę”. Naukę jego prowadziła p. Jadwiga Mirowska.

DSCN8574

W tym roku szkolnym, do Wieczoru Mitologicznego, dołączył się również p. Paweł Biskup, który wraz z uczennicami kl. VI przygotował układ gimnastyczny połączony z piękną muzyką.

W dalszej części spotkania na rodziców czekała mała niespodzianka. Uczniowie przygotowali dla nich QUIZ na MISTRZA MITOLOGII GRECKIEJ. Rywalizacja była zaciekła, rodzice dzielnie walczyli o każdy punkt w postaci liści luarowych.Zwycięzca quizu otrzymał tradycyjny wieniec i pamiątkowy dyplom. W tym roku wieniec laurowy zdobyła mama Zuzi- pani Alicja Lachowicz. Gratulujemy!

Na tym nie skończyły się niespodzianki dla rodziców i gości. Nasze nauczycielki podjęły się ambitnego zadania, postanowiły nauczyć podstawowego kroku ,,Grek Zorby”. Po kilku minutach wszyscy goście, z uśmiechem na twarzy, podrygiwali w rytm greckiej muzyki.

DSCN8603

Po tak wspaniałej uczcie duchowej uczniowie zaprosili swoich rodziców oraz zaproszonych gości do kawiarenki ,,Pod Olimpem”, gdzie można było skosztować ,,boskiego nektaru i ambrozji”. Podczas poczęstunku była świetna okazja do wymiany wrażeń po występach dzieci oraz do zrobienia pamiątkowych, rodzinnych fotografii.

Opracowała : M. Tyliszczak

Pokazowa lekcja otwarta pt.: Jak zostać małym patriotą?

Quiz wiedzy o Polsce.

Dnia 12 maja 2016 roku na holu naszej szkoły, odbyła się otwarta lekcja z udziałem dzieci z klas „0”, I, II, III oraz obserwujących nauczycieli stażystów i Dyrektora Szkoły. Lekcję poprowadziła Pani Małgorzata Augustynowicz wykorzystując metodę oceniania kształtującego. Prowadząca na początku podała temat lekcji i nacobezu oraz zadała pytanie kluczowe. Dzieci podczas zajęć wysychały tekstu legendy odczytanego przez uczennicę klasy pierwszej omawiając treść i znaczenie słowa legenda. Dzieci wysłuchały i zaśpiewały hymn Polski zachowując odpowiednią postawę. Podczas pogadanki omówiono symbole i barwy narodowe, kolejne stolice Polski, umieszczono na mapie największe miasta, powiat, gminę i miejscowość , w której mieszkamy tworząc z przygotowanych materiałów gadającą ścianę oraz kącik małego patrioty. Następnie wszystkie dzieci wspólnie zarecytowały wiersz W. Bełzy pt.: „Katechizm dziecka polskiego. Kto ty jesteś…”. Po części wstępnej odbył się quiz wiedzy o Polsce. Dzieci zostały podzielone na dwie drużyny, niebieską klasy „0” – I oraz żółta klasy II-III. Podczas quizu dzieci odśpiewały piosenkę pt.: „Kocham Cię Polsko” i brały udział w następujących konkurencjach:

 • Symbole narodowe.

 • Zagadki o Polsce.

 • Puzzle.

 • Głuchy telefon.

 • Znane miejsca bliższe i dalsze.

 • Stolice Polski.

Po zakończeniu konkurencji zostały zliczone punkty. Zwyciężyła drużyna niebieska 7:6. Nagrodzono zwycięzców oraz wszystkie dzieci otrzymały godło Polski. Na zakończenie prowadząca ponownie zadała pytanie kluczowe. Otrzymując odpowiedź na pytanie oraz poprosiła uczestników pokazowej lekcji otwartej o informację zwrotną w postaci namalowane buzi wesołej jeżeli zajęcia się podobały i smutnej jeżeli się nie podobały. Nauczyciele stażyści otrzymali do wypełnienia ankiety dotyczące oceny przebiegu lekcji .

Po zakończeniu zajęć i otrzymaniu informacji zwrotnej okazało się, że uczestnikom bardzo podobają się zajęcia w takiej formie i uczniowie chcą mieć częściej takie zajęcia. Z przeprowadzonych ankiet nauczyciele stażyści również byli zadowoleni z obserwowanych zajęć z użyciem nowoczesnych metod i wyrazili chęć przeprowadzenia podobnych zajęć w przyszłości. Dowodem na to jest przeprowadzenie otwartej lekcji języka niemieckiego dnia 17.06. 2016 roku przez nauczycielkę języka niemieckiego odbywającej staż na nauczyciela mianowanego.

M.A

Szkolny konkurs drużynowy z języka niemieckiego

Dnia 17 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbył się drużynowy konkurs z języka niemieckiego. W rozgrywce udział wzięło 21 uczniów z klas 0-6. Uczestnicy podzieleni byli na trzy siedmioosobowe grupy, w każdej z nich był jeden przedstawiciel z danej klasy. Uczniowie realizowali zadania z języka niemieckiego na różnych poziomach. Uczestnicy zmagali się z opisem swojego zwierzaka, lub przyjaciela, podaniem godziny, czy zaproszeniem na urodziny. Punktami były „zdrowe” mleczne cukierki, a kto zdobył ich najwięcej, ten wygrał.

SZKOLNY DZIEŃ ZDROWEGO ŻYWIENIA pt:

JEDZ KOLOROWO, ŻYJ ZDROWO! 2016 ROKIEM CUKRZYCY”

Dnia 11 kwietnia 2016 roku w SSPiOP w Sieniawie, odbył się dzień otwarty pt.: „JEDZ KOLOROWO, ŻYJ ZDROWO! 2016 ROKIEM CUKRZYCY”.

Dzieci i uczniowie z klas „0”-IV uczestniczyli w zajęciach składających się z 2 części, nabywając wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia poprzez:

Część I

– przypomnienie zasad zdrowego żywienia,

– wyjaśnienia pojęć związanych z cukrzycą,

– stworzono kolorową piramidę zdrowego żywienia i sportu,

– odbyła się prezentacja ćwiczeń ruchowych przez uczniów interesujących się sportem pt.: „Ruch to zdrowie”,

-„Jemy zdrowe śniadanie” (prezentacja zdrowych śniadań),

– podsumowanie części I.

Część II

– zaprezentowanie prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów naszej szkoły pt.: „Żyj zdrowo” oraz „2016 rokiem cukrzycy”,

– prezentacja urządzeń do mierzenia cukru we krwi,

– poczęstunek w postaci zdrowego orkiszowego chleba na zakwasie,

– podsumowanie i zakończenie.

Podczas Szkolnego Dnia Zdrowego Żywienia uczestnicy kształtowali prawidłowe nawyki żywieniowe. Na podstawie prezentacji oraz gier i zabaw dydaktycznych indywidualnych i podczas pracy w grupach dzieci i uczniowie dowiedzieli się czemu służy zdrowe odżywianie. Nauczyli się klasyfikować produkty zdrowe dla zdrowia i życia. Rozumieją potrzebę aktywnego wypoczynku. Potrafią zaprezentować swoje wytwory związane ze zdrowym stylem życia na forum.

Organizacją oraz prowadzeniem SZKOLNEGO DNIA OTWARTEGO

PT.: „JEDZ KOLOROWO, ŻYJ ZDROWO! 2016 ROKIEM CUKRZYCY byli:

M. Augustynowicz, S. Petrus, P. Biskup oraz B. Szewczyk .

,,ZMAGANIA Z MITOLOGIĄ”
VIII GMINNY KONKURS MITOLOGICZNY

Tegoroczny Gminny Konkurs Mitologiczny pt. ,,Zmagania z mitologią” odbył się, w naszej szkole, 31 marca. Do konkursowej rywalizacji przystąpili reprezentacji szkoły w Łagowie i Sieniawie. Niestety z zaproszenia nie skorzystali uczniowie szkoły w Toporowie.
Głównym zadaniem konkursu było rozbudzenie w uczniach zainteresowań kulturą antyczną oraz nawiązanie dobrych relacji między uczniami klas piątych naszej gminy.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy odbywał się w swoich szkołach, natomiast drugi etap w szkole w Sieniawie. Jak zwykle uczniowie wykazali się szeroką wiedzą mitologiczną, dlatego też poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Świadczą o tym poniższe wyniki:
I. miejsce- Nikodem Hypta ze szkoły w Sieniawie (61 pkt)
II. miejsce- Oliwia Kozieł ze szkoły w Sieniawie (58,5 pkt)
III. miejsce- Zuzanna Lachowicz ze szkoły w Sieniawie (56 pkt).
IV. miejsce- Hanna Sikora ze szkoły w Łagowie (55,5 pkt)
IV. miejsce- Jakub Ługowski ze szkoły w Łagowie (55,5 pkt)

DSCN8462
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe sponsorowane przez wójta Gminy Łagów- p. Czesława Kalbarczyka. Gratulujemy wszystkim laureatom, a przyszłych piątoklasistów zapraszamy już teraz do przyszłorocznego konkursu.

Opr. M. Tyliszczak

WITAJ POEZJO!

Dnia 7 kwietnia 2016r. w naszej szkoły odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski zorganizowany przez panią Marię Tyliszczak i panią Małgorzatę Augustynowicz. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło mniej niż zwykle dzieci, ponieważ udział wzięło zaledwie 16-cioro uczniów.
Celem konkursu było nie tylko uwrażliwienie na piękno poezji, ale również pokonywanie własnych słabości. W tym roku swoją wielką tremę przed publicznością pokonała jedna z najmłodszych uczestniczek konkursu- Ola Tyliszczak z klasy zerowej i za swoją prezentację zdobyła I. miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Tradycyjnie prezentacje utworów odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-III i klasy IV-VI.
Uczestnicy konkursu prezentowali swoje wiersze nie tylko przed jury, ale również przed uczniami, nauczycielami i rodzicami.
Laureatami konkursu w młodszej grupie wiekowej zostali:
1. miejsce- Aleksander Lachowicz (kl. III)
2. miejsce- Antoni Lachowicz (kl. I)
3. miejsce- Błażej Patek (kl. II)
Wyróżnienia zdobyli:
Julia Okuszko (kl. I)
Wiktoria Kozieł (kl. III)
Laureaci starszej grupy wiekowej:
1. miejsce- Zuzanna Lachowicz (kl. V)
2. miejsce- Julia Kamińska (kl. IV)
3. miejsce- Oliwia Kozieł (kl. V)
Laureaci klasy zerowej:
1. miejsce- Ola Tyliszczak (kl. 0)
1. miejsce- Fabian Łodziński (kl. 0)

DSCN8489
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, natomiast wszyscy uczestnicy dyplomy i ,,małe co nieco”. Nagrody i poczęstunek zafundowała nam Rada Rodziców. DZIĘKUJEMY!
Opr. M. Tyliszczak i M. Augustynowicz

Pierwszy Dzień Wiosny

W poniedziałek 21 marca w Sieniawie witaliśmy Wiosnę. Tradycyjnie odbył się pochód z Marzanną, jednak tym razem pięknie ukwiecony własnoręcznie przez uczniów wykonanymi kwiatami.

Po rytualnym pożegnaniu Pani Zimy i szybkim ogrzaniu się w murach naszej szkoły (gdyż pogoda była niezbyt wiosenna) rozpoczął się „Wiosenny Turniej klas”. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy 0-3 oraz 4-6.

Pierwsza konkurencja polegała na zaprezentowaniu się klasy. Podstawowym warunkiem zaliczenia był zielony lub niebieski ubiór uczniów.

Podczas kolejnego zadania uczniowie zmagali się z pytaniami z zakresu wiedzy ogólnej z języka polskiego, historii, matematyki, przyrody.

Następnie prezentowano klasowe pasje i talenty. Były pokazy tańca, gimnastyki artystycznej, a także umiejętności z zakresu wędkarstwa, majsterkowania, czy też fryzjerstwa oraz śpiewu i gry na gitarze.

Po uczcie dla duszy przyszedł czas ba smaczną konkurencję. Uczniowie wszystkich klas musieli idealnie i jak najszybciej językiem wyczyścić talerz z miodem, co wszystkim się świetnie udało.

Ostatnim etapem turnieju były zadania sportowo-zręcznościowe, takie jak: rzut woreczkiem do celu, brzuszki i pompki na czas oraz test wytrzymałościowy.

Na koniec na wszystkich czekała słodka i zdrowa przekąska.

A oto wyniki naszych zmagań:

I miejsce klasy 3 i 5

II miejsce klasy 2, 4, 6

III miejsce klasa 1

IV miejsce klasa 0

Bal karnawałowy nieco inaczej

W połowie stycznia, tuż przed feriami, w Samorządowej Szkole Podstawowej i Oddziale Przedszkolnym w Sieniawie odbył się bal karnawałowy zorganizowany przez Radę Rodziców i nauczycieli. W tym roku wyglądał on nieco inaczej, ponieważ wzięli w nim udział wszystkie chętne dzieci z naszej miejscowości.

W godzinach popołudniowych szkoła wypełniła się po brzegi dziećmi, rodzicami i opiekunami. Bal prowadził profesjonalny wodzirej, który potrafił zabawić tych najmłodszych, jak i najstarszych uczniów. Muzyka porwała do tańca nie tylko dzieci, ale także rodziców i nauczycieli. Prowadzący nie zapomniał również o atrakcyjnych konkursach z nagrodach.

W trakcie zabawy do sieniawskich dzieci przybył Mikołaj z paczkami. W tym dniu miał bardzo dużo pracy, gdyż musiał rozdać ich ponad setkę. Tak dużą liczbę paczek można było przygotować dzięki pieniądzom z funduszu sołeckiego, wpłatom rodziców oraz wpłacie sponsora.

Z balu wszyscy wyszli zadowoleni, ale najbardziej nasi milusińscy, którzy oprócz wrażeń wzięli do domu mikołajkowe upominki.

W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszej szkolnej imprezy.

Opr. M. Tyliszczak

WIEŚCI Z SIENIAWSKIEJ SZKOŁY

Samorządowa Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny w Sieniawie to szkoła, w której nie brakuje ciekawych wydarzeń. A oto co działo się w szkole, w listopadzie i grudniu.

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości. Na uroczystość byli zaproszeni młodsi uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice oraz mieszkańcy Sieniawy. Uczniowie klas starszych, pod opieką pani M. Tyliszczak i pani J. Mirowskiej, przygotowali krótki program artystyczny, który przypomniał wszystkim jak ważne jest dla nas to, że żyjemy w wolnym kraju. W czasie apelu odbył się również konkurs recytacji wierszy o OJCZYŹNIE. Laureatami konkursu zostali: Sara Sikora (kl.VI), Kinga Bąk (kl. III), Julia Okuszko (kl.I), natomiast wyróżnienia zdobyli: Dominik Osiński (kl.II), Igor Okuszko (kl. III), Alex Sikora (kl.II)

W połowie tego miesiąca Samorząd Uczniowski, pod opieką pani Sylwii Petrus, zorganizował akcję ,,Pomóż zwierzętom przetrwać zimę!”. Podczas dwutygodniowej akcji udało się zebrać dużą ilość karmy dla psów i kotów, ciepłe koce oraz inne przybory niezbędne do opieki nad zwierzętami. Zebrane dary zostały zawiezione do schroniska dla zwierząt w Świebodzinie. Cieszymy się, że choć w małym stopniu możemy pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom.

Koniec listopada to czas zabaw i wróżb. Już tradycyjnie w andrzejkowy wieczór odbyła się dyskoteka andrzejkowa, podczas której nasze szkolne ,,wróżki”, za symboliczny 1 grosz, przepowiadały przyszłość swoim kolegom, koleżankom i nauczycielom. Zabawa była przednia!

4 grudnia uczniowie naszej szkoły udali się z gorącymi życzeniami i własnoręcznie przygotowanymi słodkościami do górników z okazji ich święta. W czasie spotkania kierownik ruchu zakładu- pan Jerzy Jarosz opowiedział dzieciom o ciężkiej pracy górnika i przybliżył historię KWB Sieniawa.

DSCN8188

18 grudnia Samorząd Uczniowski wraz z panią Sylwią Petrus, Małgorzatą Augustynowicz i innymi nauczycielami zorganizował bożonarodzeniowy kiermasz. Za jego sprawą w całej szkole zapachniało świętami. Na każdej przerwie, przy dźwiękach kolęd, uczniowie prezentowali ozdoby świąteczne i pierniczki, które samodzielnie upiekli i ozdobili w czasie zajęć świetlicowych. W ramach kiermaszu odbyła się również loteria fantowa, która cieszyła się wielkim powodzeniem, ponieważ nie było pustych losów.

DSCN8230

W niedzielę – 20 grudnia nasi uczniowie pod opieką pani J. Mirowskiej i pani M. Tyliszczak pojechali z gościnnym występem do Łagowa. Jasełka, które przygotowali, zostały przedstawione mieszkańcom Łagowa i okolic podczas Wigilijnego Spotkania dla Samotnych. Występ został gorąco przyjęty przez publiczność. Po występie mali aktorzy, jak i ich opiekunowie, otrzymali podziękowania i gratulacje. Największą jednak radość sprawił dzieciom wójt Gminy Łagów- pan Czesław Kalbarczyk, wręczając im pięknie zapakowany słodki upominek.

Następnego dnia- 21 grudnia w godzinach popołudniowych w naszej szkole miało miejsce Wigilijne Spotkanie dla mieszkańców Sieniawy, przygotowane przez wolontariuszy świetlicy Caritas, pracowników szkoły oraz panią sołtys Sieniawy. Wigilię rozpoczęły jasełka w wykonaniu dzieci klas młodszych i starszych. Po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń zaproszeni goście, jak i przybyli mieszkańcy, zasiedli do uroczystej kolacji, podczas której nie zabrakło wspólnie śpiewanych kolęd.

DSCN8337

Opr. M. Tyliszczak

Andrzejki

Dnia 30 listopada 2015 w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Świętowanie rozpoczęliśmy od wróżb, mniej lub bardziej tradycyjnych. Chętni uczniowie zorganizowali stoiska, przy których każdy zainteresowany mógł „dowiedzieć się nieco” o swojej przyszłości. Wróżyć można było z wosku, skosztować własnoręcznie przez uczennice klasy 6 upieczonych ciasteczek z wróżbą, spróbować szczęścia szukając przyszłego męża lub żony – wbijając szpilkę w papierowe serce lub przebijając balon z wróżbą. Gdy już każdy zaspokoił swoją ciekawość odnośnie własnego losu, wszyscy udali się na zabawę. Tam przy dźwiękach muzyki uczniowie wesoło bawili się do wieczora.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

We wtorek, 10 listopada o godz. 10.00, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości. Na uroczystość byli zaproszeni młodsi uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice oraz mieszkańcy Sieniawy. Uczniowie klas starszych, pod opieką pani M. Tyliszczak i pani J. Mirowskiej, przygotowali krótki program artystyczny, który przypomniał nam, jak ważne jest dla nas to, że żyjemy w wolnym kraju. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość, a dzięki temu my możemy teraz chodzić do szkoły i uczyć się ojczystego języka. Wspólnie zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy oraz polskie pieśni patriotyczne.

DSCN8090

W czasie apelu odbył się również konkurs wierszy o OJCZYŹNIE.

A oto laureaci konkursu:

I miejsce- Sara Sikora (kl.VI)

II miejsce- Kinga Bąk (kl. III)

III miejsce- Julia Okuszko (kl.I)

Wyróżnienia zdobyli:

Dominik Osiński (kl.II)

Igor Okuszko (kl. III)

Alex Sikora (kl.II)

DSC_0021

Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie pięknego apelu, a rodzicom i mieszkańcom Sieniawy za liczne przybycie.

Opracowała: M. Tyliszczak

Dzień Ziemi

Dnia 27.04.2015 r. w SSP i OP w Sieniawie odbył się Dzień Ziemi. Aby uczcić ten dzień dzieci przedszkolne i szkolne przyszły ubrane na zielono. Podczas naszego spotkania obejrzeliśmy wspólnie film dydaktyczny dotyczący zanieczyszczeń powstałych przez działalność człowieka i skutki tej działalności. Dzieci i uczniowie z klas O-III i IV-VI wzięli udział w „Quizie wiedzy ekologicznej” dotyczącym ochrony środowiska. Wybrane osoby z każdej drużyny brały udział w poszczególnych konkurencjach sprawdzających wiedzę z poszczególnych dziedzin tj.: zanieczyszczenia, zwierzęta chronione, zdrowy styl życia, uzależnienia i bezpieczeństwo, ale również wykazanie się sprawnością fizyczną i sprytem.

Przebieg Quizu:
1. Konkurs obrazkowy (zanieczyszczenia, zwierzęta chronione, zdrowy styl życia, uzależnienia, bezpieczeństwo).
2. Zawody sportowe.
3. Konkurs z pytaniami.
4. Konkurs pt.: „Praktyczna segregacja śmieci”.
5. Zagadki słuchowe.
6. Konkurs sprawnościowy.
7. Podliczenie punktów.
8. Podsumowanie spotkania.
Dzieci i uczniowie podczas Dnia Ziemi nabyli podstawowe wiadomości z zakresu ochrony przyrody. Nabyli poczucie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Przestrzegali zasad uczestniczenia w konkursach sprawnościowych, ruchowych i zagadnień dotyczących ww. dziedzin. Utrwalili podstawowe sposoby dotyczące zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska.

Organizatorami Dnia Ziemi byli opiekunowie SU:
Sylwia Petrus, Bogusław Szewczyk, Małgorzata Augustynowicz
oraz Paweł Biskup.

Wiosenny Turniej Klas”

Dnia 20.03.2015 w naszej szkole witaliśmy wiosnę. Tak jak w ubiegłym roku zorganizowaliśmy „Wiosenny turniej klas”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie. Konkursy odbywały się na dwóch poziomach: klasy 0-3 i 4-6. Dzieci i młodzież zmagały się zarówno w zawodach sprawnościowych, jak i w quizach na temat wiedzy ogólnej (z zakresu literatury polskiej, historii czy przyrody) oraz wiedzy o naszej szkole i miejscowości Sieniawa. Kolejny raz uczniowie świetnie się bawili, sprawdzili swoje możliwości oraz dużo się nauczyli. Być może turniej ten stanie się naszą szkolną tradycją.

Samorząd Uczniowski

Babcia z Dziadkiem dziś świętują


21.01.2015 r. o godzinie 17.00 w SSP i OP w Sieniawie dzieci przedszkolne i szkolne zaprezentowały montaż słowno-muzyczny oraz koncert życzeń dla babć i dziadków. Zgodnie z tradycją, zaproszeni goście, obdarowani zostali pięknymi laurkami z życzeniami. Dzieci, wychowawcy, opiekunowie SU oraz pracownicy obsługi przygotowali mały, słodki poczęstunek dla zaproszonych gości.

Małgorzata Augustynowicz

Karnawał w krainie baśni


Dnia 12.02.2015 r. o godzinie 17.00 rozpoczął się w SSPiOP w Sieniawie „Karnawał w krainie baśni”. Podczas skocznej muzyki odbyły się konkurencje z nagrodami tj.:

1. Zagadki bajkowo-baśniowe,

2. Wybór Króla i Królowej karnawału 2015.( Prezentacja stroju karnawałowego)

3.Taniec połamaniec z kijem,

4. Taniec bliźniaków

5. Taniec w parach z balonem,

6. Balon pękł,

7. Podsumowanie konkursów i nagrodzenie dzieci.

8. Zaproszenie dzieci na poczęstunek kebabowo-zapiekankowy zorganizowany przez Radę Rodziców

9. Swobodne zabawy i taniec przy muzyce.

Małgorzata Augustynowicz

VII Gminny Konkurs Mitologiczny w naszej szkole

W poniedziałek, 23 marca 2015r., nasza szkoła gościła uczestników VII Gminnego Konkursu Mitologicznego pt. ,,Kto najlepiej poznał mitologię?” Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas piątych naszej gminy. Tego roku do konkursu przystąpiło dziesięcioro uczniów klas V-tych z Łagowa (6 os.) i Sieniawy (4 os.).

Celem konkursu było:

-rozbudzenie w uczniach zainteresowań kulturą starożytnej Grecji,

-uświadomienie uczniom, jaki wpływ na język współczesny ma mitologia,

-nawiązanie kontaktów i współpracy między szkołami.

O godz. 9.00 uczestnicy konkursu przystąpili do rozwiązania testu. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany, o czym świadczą przedstawione wyniki.

A oto laureaci konkursu:

I. miejsce- Bernadeta Smolec ze szkoły w Sieniawie (54 pkt)

II. miejsce- Marianna Chomiak ze szkoły w Łagowie (53 pkt)

II. miejsce- Paweł Łazar ze szkoły w Łagowie ( 53 pkt)

III. miejsce- Sara Sikora ze szkoły w Sieniawie (52 pkt).

III. miejsce- Szymon Łazowski ze szkoły w Łagowie (52 pkt)

Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

DSCN7178

Opr. M. Tyliszczak

WIOSENNE ŚWIĘTO POEZJI

Dnia 26 marca 2015r. w naszej szkoły odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski zorganizowany przez panią Marię Tyliszczak i panią Małgorzatę Augustynowicz. Jak co roku konkurs cieszył się dużą popularnością wśród uczniów- zwłaszcza klas młodszych. Wzięło w nim udział 28 uczestników. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno poezji oraz pokonywanie własnych słabości.

Prezentacje utworów odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-III i klasy IV-VI. Uczestnicy konkursu prezentowali swoje wiersze nie tylko przed jury, ale również przed uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Laureatami konkursu w młodszej grupie wiekowej zostali:

 1. miejsca- Wiktoria Kozieł (kl. II) i Dagmara Tymczyszyn (kl. III)
 2. miejsca- Jakub Markiewicz (kl. III)i Alex Sikora (kl. I)

Laureaci starszej grupy wiekowej:

 1. miejsce- Jakub Grodzicki (kl. VI)
 2. miejsce- Błażej Majewski (kl. IV)
 3. miejsce- Bernadeta Smolec (kl. V)

Laureaci klasy zerowej:

1. miejsce- Julia Okuszko (kl. 0)

1. miejsce- Tobiasz Granoszewski (kl. 0)

1. miejsce- Hania Grociak (kl. O)

W grupie przedszkolnej jury postanowiło nagrodzić Wiktorię Gąsiorowską i Oliwię Rogowską za udany występ i pokonanie własnych słabości.

Zwycięzcy konkursu otrzymali piękne nagrody książkowe i dyplomy.

DSCN7205

DSCN7206DSCN7207

Opr. M. Tyliszczak

Comments are closed.